Шукати в цьому блозі

Для здобувачів освіти групи № 11 (20.03.2020 р.)


Конспект уроку для дистанційного навчання  
Дата проведення дистанційного уроку : 20.03.2020 року.

Урок 33

Тема: Javascript та Php. Клієнт-серверна архітектура.
Мета :
        навчальна:ознайомити учнів з мовами програмування клієнтської та серверної мовж, розглянути поняття клієнт та сервер, клієнт-серверна архітектура.
        розвиваюча: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
        виховна:  виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість

Javascript
JavaScript ("JS" скорочено) це повноцінна динамічна мова програмування, яка, у застосуванні до HTML документу, може надати динамічну інтерактивність на веб-сайтах. Вона була винайдена Бренданом Eйхом, співзасновником проекту Mozilla, the Mozilla Foundation, та Mozilla Corporation.
JavaScript має надзвичайно багато застосувань. Ви можете розпочати з малого: створити "каруселі", галереї зображень, динамічні макети сторінок, відповіді на натиски кнопок, тощо. Із досвідом, ви зможете створювати ігри, 2D та 3D графіку, складні застосунки з використанням баз даних та багато іншого!
JavaScript доволі компактна та гнучка мова. Розробники забезпечили велике розмаїття інструментів, що доповнюють основу мови JavaScript, які відкривають величезну кількість додаткового функціоналу з мінімальними зусиллями. Серед них:
·         Програмні інтерфейси (APIs) для браузерів — API, які вбудовані у браузери, що надають функціонал на зразок динамічного створення HTML та застосування CSS-стилів, збір та обробка відео-потоків з вебкамери користувача, генерація 3D-графіки та аудіо-семплів.
·         API третіх осіб, що дозволяють розробникам інтегрувати у власні сайти функціонал інших провайдерів, таких як Twitter або Facebook.
·         Фреймворки та бібліотеки третіх осіб, які ви можете застосувати до вашого HTML, щоб прискорити створення сайтів та застосунків.

Якщо необхідно розробити інтернет-сайт, відмінний від елементарного сайту, Вам не обійтись без використання серверної мови програмування, найбільш популярною серед яких є PHP (Hypertext Preprocessor, попередня назва: Personal Home Page Tools)  - скриптова мова програмування, застосовується для створення сайтів. Важлива відмінність мови php - це створення динамічних веб-сайтів, робота з базами даних (mysql).
Робота над РНР починається у 1995 році, а в 2004 виходить РНР 5, яка постійно удосконалюється і виходить у нових версіях РНР 5.
Розглядаючи різні аспекти використання PHP, можна виділити такі основні її переваги:
-    Традиційність
-    Простота
-    Ефективність
-    Безпека
-    Гнучкість
-     
Традиційність
Синтаксис і конструкції РНР включають багато елементів, які є у мовах програмування С, Perl, Pascal. РНР є мовою з універсальним синтаксисом і водночас пристосована до веб-програмування.

Простота
PHP може бути вбудована безпосередньо в html-код сторінок, які коректно обробляються PHP-інтерпретатором. PHP містить величезну кількість різних функцій, що позбавляє нас необхідності писати багаторядкові скрипти для виконання простого завдання. Головне для розробника – правильно вибрати функцію відповідно до конкретного завдання. Крім того, не потрібно завантажувати бібліотеки, вказувати спеціальні параметри компіляції. PHP містить ряд готових бібліотек для роботи із популярними базами даних.



Безпека
1.     Засоби безпеки системного рівня. РНР можна налаштувати так, щоб вона забезпечувала максимальну свободу дій і безпеку. РНР може працювати в безпечному режимі (safe mode), який обмежує можливості застосування РНР користувачами. Наприклад: максимальний час виконання та використання пам’яті.
2.     2. Засоби безпеки рівня програми. РНР включає надійні механізми шифрування. РНР також сумісний з багатьма додатками інших розробників, що дозволяє легко інтегрувати його з захищеними технологіями електронної комерції. Вихідний код РНР не можна переглянути у браузері, оскільки він виконується на сервері.

Гнучкість
РНР використовується не лише у поєднанні з HTML, але й із JavaScript, WML, XML та іншими мовами програмування. РНР-код може передаватися будь-яким браузерам і пристроям, в тому числі стільниковим телефонам, портативним комп’ютерам. РНР-код можна виконувати в режимі командного рядка.




Архітектура кліент-сервер
Клієнт-серверна інформаційна система складається з трьох основних компонент: програмне забезпечення сервера; програмне забезпечення кінцевого користувача; проміжне програмне забезпечення 



Програмне забезпечення сервера забезпечує обслуговування клієнтів. Для реалізації архітектури кліент-сервер зазвичай використовують багатокористувацькі СУБД, наприклад, Oracle або Microsoft SQL Server. У таких СУБД передбачені механізми блокування та елементи управління багатокористувацьким доступом, які забезпечують захист даних від небезпеки паралельного доступу. Крім цього, серверу баз даних доводиться охороняти дані від несанкціонованного доступу, оптимізувати запити до бази даних, забезпечувати цілісність даних і контроль завершення трансакцій. У клієнт-серверній організації клієнти можуть бути досить "тонкими", а сервер має бути "товстим" настільки, щоб задовольняти потреби всіх клієнтів.
До програмного забезпечення кінцевого користувача відносять засоби розробки програм і генератори звітів, у тому числі електронні таблиці і текстові процесори. За допомогою цього програмного забезпечення користувачі встановлюють зв'язок із сервером, формують запити, які автоматично генеруються в запити мовою SQL і відправляються на сервер. Сервер приймає і опрацьовує запити, а потім передає отримані результати клієнтам. Проміжне програмне забезпечення - це та частина системи "клієнт-сервер", яка пов'язує програмне забезпечення кінцевого користувача із сервером.
Схема клієнт-сервер проста: клієнт направляє серверу запит на потрібні дані; сервер їх приймає, опрацьовує і відправляє клієнтові тільки ті дані, які були замовлені. Дворівнева модель клієнт-сервер оптимальна для підприємств із кількістю користувачів меншою за 100, оскільки операційна система сервера під час обслуговування великої кількості клієнтів надто перевантажується управлінням численними підключеннями до сервера.
Трирівнева модель, на відміну від дворівневої, розв'язує проблеми масштабування. У разі використання трирівневої моделі, окрім клієнта і сервера, є ще й додатковий проміжний ланцюг (сервер застосування), який управляє трансакціями - аналізує запити, організує їх чергу, спрямовує запити на виконання тощо


Клієнт-серверні інформаційні системи мають низку переваг порівняно з файл-серверними інформаційними системами. По-перше, знижується мережевий трафік при виконанні запитів. Наприклад, за потреби нарахування зарплати Страхарчукові А. Я., клієнт відправляє серверу запит, який компілюється і виконується сервером, після чого результат запиту (записи відносно зарплати Страхарчука А. Я., а не всіх працівників) передається на робочу станцію. По-друге, архітектура кліент-сервер стає незамінною, коли кількість користувачів, які одночасно користуються тими самими даними, перевищує 10-15. Ще однією перевагою архітектури клієнт-сервер є можливість збереження бізнес-правил на сервері, що дає змогу уникнути дублювання коду в різних застосуваннях, які використовують загальну базу даних. Окрім перерахованих переваг, сучасні серверні СУБД мають широкі можливості управління користувацькими привілеями і правами доступу до різноманітних об'єктів бази даних, резервного копіювання та архівації даних, а також оптимізації виконання запитів.

Немає коментарів:

Дописати коментар