Шукати в цьому блозі

Для здобувачів освіти групи № 14 (13.03.2020 року)


Конспект уроку для дистанційного навчання  
Дата проведення дистанційного уроку : 13.03.2020 року.
Урок № 20
Тема: Поняття бази даних і систем керування базами даних, їх призначення.
Мета :
        навчальна:розглянути поняття бази даних та СКБД.
        розвиваюча: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
        виховна:  виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість
План 
  1. системи управління базами даних (СУБД)
  2. класифікація (СУБД)


Для роботи з базами даних використовують спеціальні програми — системи управління базами даних (СУБД). Використовуючи їх, користу­вачі створюють бази даних, виконують пошук, оновлення даних тощо.
Системи управління базами даних — це прикладні комп’ютерні програми, призначені для створення, збереження і вико­ристання баз даних.
Залежно від моделі даних, яка використовується в СУБД, їх поділя­ють:
  • ієрархічні
  • мережеві
  • реляційні
  • об’єктно-реляційні

 До ієрархічних СУБД належать: Information Management System (IMS) (англ. Information Management System - система управління інформацією)  корпорації IBM, System 2000, Time-Shared Date Management System(TDMS) (англ. Time-Shared Date Management System - система управління дани­ми з розподілом часу) та ін.
Прикладами мережевих СУБД є: Univac DMS-1100 (ант. Universal Automatic Computer Data Management System система управління даними фірми «Універ­сальний автоматичний комп'ютер»), RDM Embedded (англ. Raima Database Manager Embedded - вбудований менеджер баз даних корпорації Raima), IDMS (англ. Integrated Database Managementsystem - інтегрована система управління базами даних) та ін.
До реляційних СУБД належать: 
  • DB2 (англ. Database 2 - база даних 2) корпора­ції IBM, 
  • Microsoft Office Access (англ. Access - доступ, вибірка інформації) кор­порації Microsoft, 
  • OpenOffice.org Base - СУБД вільно розповсюджувалыюго комплексу програм для офісу OpenOffice 
  • Microsoft SQL Server (англ. Structured Query Language - мова структурованих запитів) корпорації Microsoft, 
  • ЛИНТЕР - СУБД російських виробників - компанії «РЕЛЭКС» з Воронежа та ін.

Залежно від розміщення баз даних і компонентів, які забезпечують їхнє опрацювання, СУБД поділяють на локальні та розподілені. Локаль­ні СУБД забезпечують зберігання та опрацювання даних на локальному комп’ютері, а в розподілених - дані можуть зберігатися та опрацьовува­тися на різних комп’ютерах у локальній або глобальній мережі.

Залежно від способу доступу до бази даних СУБД розподіляють:
  •  файл-серверні, 
  •  клієнт-серверні 
  •  інтегровані (вбудовані)

У файл- серверних СУБД файли з даними розміщуються на сервері, а на кожному клієнтському комп’ютері встановлено повну версію СУБД.
Доступ з клієнт­ського комп’ютера до даних на файл-сервері здійснюється з використан­ням мережі. Недоліком таких СУБД є необхідність встановлювати інколи доволі дорогі повні версії програм на кожний комп’ютер, висока заванта­женість мережі під час передавання даних із клієнтського комп’ютера на сервер і навпаки, необхідність у досить потужних комп’ютерах на робочих
місцях клієнтів. Позитивним є невисо­кі вимоги до продуктивності комп’юте­ра, який є файл-сервером. Одним із ва­ріантів використання файл-сервєрних СУБД є розміщення і СУБД, і даних на одному клієнтському комп’ютері.
Найбільш широко в останні роки розвивається клієнт-серверна техноло­гія використання баз даних (рис. 3.19). За цією технологією на сервері вста­новлюється серверна версія СУБД, на ньому ж, як правило, розміщено і базу даних. На клієнтських комп’ютерах встановлюються тільки невеликі за об­сягом і функціональністю клієнтські версії СУБД, у завдання яких входить формування запитів на опрацювання даних і виведення результату опрацю­вання, надісланого із сервера. Усі опе­рації з даними здійснюються на серве­рі. Такі СУБД не потребують потуж­них клієнтських комп’ютерів і не пере­вантажують мережу, простіше реалі­зується система збереження цілісності даних, однак значно підвищуються вимоги до технічних характеристик сервера. За клієнт-серверною технологією організована робота залізнич­них кас продажу квитків, робота банкоматів тощо.
Інтегровані (вбудовані) СУБД використовуються як складові інших програмних продуктів, наприклад електронних енциклопедій, словників, пошукових систем тощо. Ці системи не потребують окремої інсталяції, можуть мати обмежений набір функцій з управління базою даних, напри­клад не забезпечувати оновлення даних. Доступ до даних здійснюється з використанням засобів прикладної програми, у яку інтегровано СУБД.
Схему основних класифікацій СУБД наведено на рисунку 3.20.


Немає коментарів:

Дописати коментар