Шукати в цьому блозі

Для здобувачів освіти групи № 23 (23.03.2020 року)

Конспект уроку для дистанційного навчання  
Дата проведення дистанційного уроку : 23.03.2020 року.

РОЗДІЛ ІV. ВОГНЕВА ПІДГОТОВКА
Урок №26. ВП
Тема:Основи стрільби із стрілецької зброї. Внутрішня балістика стрільби. Постріл і його періоди. Початкова швидкість кулі, її вплив на стрільбу. Віддача зброї і кут вильоту

Мета
Розказати про постріл і його періоди, початкову швидкість кулі, її вплив на стрільбу. Пояснити, що таке віддача зброї і кут вильоту.

План уроку
1. Явище пострілу та його періоди.
2. Початкова швидкість кулі.
3. Віддача зброї та кут вильоту кулі.

Балістика — наука про рух снаряду (кулі). Наразі балістика поділяється на дві самостійні науки: внутрішню балістику та зовнішню.
Внутрішня балістика — це наука, яка займається вивченням процесів, що відбуваються під час пострілу, особливо під час руху кулі (гранати) по каналу ствола.
Зовнішня балістика — це наука, що вивчає рух кулі (гранати) після закінчення впливу на неї порохових газів.
Пострілом називається викидання кулі (гранати) з каналу ствола зброї енергією газів, що виникають під час згорання порохового заряду.
• великою величиною тиску газів (2–3 тис. і більше атмосфер);
• високою температурою порохових газів (2500–3500 ºС);
• малим терміном дії (0,001–0,06 с);
• горінням порохового заряду, в об’ємі який швидко змінюється.
Під час пострілу зі стрілецької зброї від удару бійка по капсулю бойового патрона, досланого в патронник, вибухає ударний склад капсуля і виникає полум’я, яке крізь затравочні отвори у дні гільзи попадає до порохового заряду та підпалює його. Під час згорання порохового заряду виникає велика кількість сильно нагрітих газів, які створюють у каналі ствола високий тиск на дно кулі, дно та стінки гільзи, а також на стінки ствола і затвор. У результаті тиску газів на дно кулі вона зсовується з місця й врізається в нарізи, обертаючись по них, просувається по каналу ствола з постійно зростаючою швидкістю й викидається назовні в напрямку осі каналу ствола. Тиск газів на дно гільзи викликає рух зброї (ствола) назад. Від тиску газів на стінки гільзи й ствола виникає їхнє розтягнення (деформація), й гільза, щільно притискуючись до патронника, перешкоджує прориву порохових газів у бік затвора. Одночасно під час пострілу виникають коливальні рухи ствола й відбувається його нагрівання. Нагріті гази й частинки від пороху, що згорів, витікаючи з канала ствола вслід за кулею, під час зустрічі з повітрям спричиняють виникнення полум’я та ударної хвилі: останнє є джерелом звуку під час пострілу.
Постріл відбувається в дуже короткий проміжок часу (0,001–0,06 с). Під час пострілу виділяють чотири послідовних періоди (див. рис. 1).
• попередній;
• перший, або основний;
• другий;
• третій, або період наслідків газів.



Рис. 1. Періоди пострілу

Попередній період триває від початку горіння порохового заряду до повного врізання оболонки кулі в нарізи ствола.
Перший, або основний, період триває від початку руху кулі до моменту повного згорання порохового заряду відбувається в об’ємі, який швидко змінюється.
Третій період, або період наслідків газів, триває від моменту вильоту кулі з каналу ствола й до моменту припинення впливу порохових газів на кулю. Найбільшої (максимальної) швидкості куля досягає в кінці третього періоду на віддаленні кількох десятків сантиметрів від дулового зрізу ствола. Цей період закінчується в той момент, коли тиск порохових газів на дно кулі буде урівноважений опором повітря.

Початковою швидкістю кулі називається швидкість, з якою куля залишає канал ствола, тобто швидкість руху кулі біля точки вильоту (біля дулового зрізу). Початкова швидкість кулі вимірюється в метрах на секунду (м/с).
Початкова швидкість кулі — одна з найважливіших характеристик бойових властивостей зброї. Збільшення початкової швидкості збільшує дальність польоту кулі, дальність прямого пострілу, вбивчу й пробивну дію, зменшує вплив зовнішніх умов на її політ.
• довжини ствола;
• маси кулі;
• маси, температури, вологості порохового заряду;
• форми й розмірів зерен пороху;
• щільності заряджання.
Пробивча дія кулі характеризується глибиною її проникання в перешкоду певної цільності (див. табл. 1).
Таблиця 1
Пробивча дія кулі
№ з/п
Назва перешкоди
Тип кулі
Дальність стрільби
Відсоток скрізних пробоїн або глибина пробою
1
Броня товщиною 5 мм при зустрічнім куті
Куля зі сталевим осердям
350
50 %
2
Каска (сталевий шолом)
Куля зі сталевим осердям
800
80–90 %
3
Бронежилет
Куля зі сталевим осердям
550
75–100 %
4
Бруствер із щільно втрамбованого снігу
Куля зі сталевим осердям
400
50–60 см
5
Земляна перешкода з вільно насипаного ґрунту
Куля зі сталевим осердям
400
20–25 см
6
Сухі соснові колоди 20 × 2 см, закріплені в штабелях
Куля зі сталевим осердям
650
50 %
7
Цегляна кладка
Куля зі сталевим осердям
100
10–12 см



Віддачею називається рух зброї (ствола) назад під час пострілу. Віддача відчувається як поштовх у плече, руку, ґрунт. Дія віддачі характеризується величинами швидкості та енергії.
Швидкість віддачі зброї приблизно в стільки разів менше початкової швидкості кулі, у скільки разів куля легше від зброї.
Рис. 2. Віддача зброї

Сполучення впливу вібрування ствола, віддачі зброї та інших причин призводить до утворення кута між напрямком осі канала ствола перед пострілом і її напрямком у момент вильоту з каналу ствола. Цей кут називається кутом вильоту (див. рис. 2).
Кут вильоту вважається позитивним, коли ось каналу ствола в момент вильоту кулі вище її положення перед пострілом, і негативним, коли вона нижче.
Вплив кута вильоту на стрільбу в кожного зразка зброї усувається при приведенні його до нормального бою. З метою зменшення шкідливого впливу віддачі на результати стрільби в деяких зразках стрілкової зброї використовуються спеціальні пристрої-компенсатори. Гази, що витікають із каналу ствола, вдаряючись об стінки компенсатора, трохи опускають дулову частину ствола ліворуч і вниз.

1. Що називається пострілом?
2. Що називається початковою швидкістю кулі та від чого вона залежить?




Немає коментарів:

Дописати коментар